Klasy dwujęzyczne

Znowu zostaliśmy Świętymi Mikołajami

         17 grudnia 2019 roku, natchnieni duchem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, wybraliśmy się z wizytą do tych, którzy, szczególnie w tym okresie, potrzebowali towarzystwa. Odwiedziliśmy pacjentów Bydgoskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego MSWiA.

    Początkowo byliśmy nieco onieśmieleni – nie wiedzieliśmy, o czym możemy porozmawiać ze starszymi pensjonariuszami. Baliśmy się, że nieopatrznym pytaniem możemy ich urazić. Szybko jednak okazało się, że pacjenci potrzebują po prostu towarzystwa, rozmowy toczyły się właściwie same, a godzina przeznaczona na wizytę upłynęła nie wiadomo kiedy… Wspólnie czytaliśmy fragmenty Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa, śpiewaliśmy kolędy, słuchaliśmy niezwykle ciekawych historii z życia naszych nowych znajomych… Każdy z pacjentów otrzymał też od nas ręcznie robione bombki świąteczne (do niektórych dołączyliśmy nawet sekretne liściki z życzeniami), które przygotowywaliśmy na godzinie wychowawczej.
Po odwiedzeniu pacjentów zebraliśmy się w sali, by porozmawiać z fizjoterapeutami i pielęgniarkami pracującymi na oddziale. Była to niepowtarzalna okazja do tego, by wypytać się o tajniki pracy w szpitalu. Dzięki tej wizycie wiemy już, co należy zrobić, by w przyszłości móc pomagać chorym ludziom. Niektórzy z nas przekonali się o tym, że praca lekarza czy fizjoterapeuty to wymarzony zawód.

      Jedno jest pewne: takiego wzruszenia jak podczas tej wizyty nie czuliśmy już rok. Teraz już jesteśmy pewni tego, że chcemy podtrzymać tradycję wizyt przedświątecznych – nawet pomimo tego, że już niedługo będziemy się uczyć w różnych szkołach.

 

Niecodzienna wizyta

   30 października 2018 roku klasy dwujęzyczne, 7d i 8d, miały przyjemność uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu. Odwiedzili ich uczniowie IX LO przebywający na rocznej wymianie międzynarodowej w ramach programu Rotary International.

    Gun z Tajlandii, Blake z Australii oraz Tory i Emmi z USA opowiedzieli nam o zwyczajach i kulturze swoich krajów, ale także o tym, jak wygląda ich codzienność w Polsce. Byliśmy zdumieni tym, jak dobrze zdążyli opanować język polski w tak krótkim czasie!

   Bardzo się cieszymy z odwiedzin i mamy nadzieję, że jeszcze wiele takich spotkań przed nami. Nie ma lepszej okazji do poszerzenia horyzontów niż spotkanie z przedstawicielem innej kultury.

 

Dzień Języków Obcych w IX LO 28 września 2018 r.

   Kolejny Dzień Języków Obcych organizowany przez IX LO w Bydgoszczy za nami. W tym roku społeczność uczniowska szkoły im. Nowakowskiego zaprosiła do siebie uczniów klasy 7d wraz z wychowawcą, panią Magdaleną Dembek.

      Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym ciekawym wydarzeniu. Miło było przestąpić progi liceum, w którym być może już niedługo będziemy się uczyć!

 

Piszą o nas!

    13 czerwca 2018 roku uczestniczyliśmy w nietypowej lekcji języka polskiego. Skuszeni piękną aurą wyszliśmy na szkolne boisko i w otoczeni przez naturę zajęliśmy się interpretacją utworu Edwarda Stachury – poety, który z naturą był ściśle związany. Mamy nadzieję, że to była dopiero pierwsza z wielu takich lekcji! Zostaliśmy nawet uwiecznieni przez reportera lokalnej gazety.

 

Wigilia w schronisku

     Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia stanęliśmy przed dylematem dotyczącym organizacji klasowej wigilii. Czy znowu chcemy przeprowadzać losowanie i kupować sobie prezenty? Czy po raz kolejny, pomimo najszczerszych chęci, kupimy komuś coś, co go nie zadowoli? A może jest lepszy sposób na spożytkowanie pieniędzy?
Zainspirowani przez naszą wychowawczynię, panią Emilię Zarębę, zdecydowaliśmy, że w tym roku przed świętami powinniśmy zrobić coś dobrego dla innych. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że chcemy pomóc naszym mniejszym braciom – zwierzętom. Pieniądze, które tradycyjnie wydalibyśmy na zakup prezentów, przekazaliśmy Schronisku dla zwierząt w Bydgoszczy. Kupiliśmy duuużo karmy oraz przekazaliśmy koce, zabawki i podkłady higieniczne, które zapewnią przebywającym w schronisku zwierzętom lepsze warunki życia.

     Z darami 21 grudnia 2017 roku udaliśmy się na wycieczkę do schroniska. Nikt z nas nie spodziewał się, że ta wizyta dostarczy nam tylu emocji! Serce krajało się, gdy widzieliśmy samotne, pozbawione miłości zwierzęta.

     Bardzo cieszymy się, że mogliśmy przekazać choć trochę dobroci i pomóc potrzebującym zwierzakom.

schronisko
 Wycieczka do Berlina

    Część z nas 1 grudnia 2017 roku miała okazję poczuć przedświąteczną atmosferę jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie. Zakupiliśmy świąteczne upominki i skosztowaliśmy regionalnych przysmaków. Odbyliśmy też długi spacer po centrum Berlina, zwiedziliśmy Bundestag, niemiecki parlament, a na zakończenie Muzeum Pergamońskie.

Berlin

 

Kolejne spotkanie z IX LO w Bydgoszczy

    Na zaproszenie uczniów i nauczycieli IX Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, szkoły, która objęła patronatem naszą klasę, 8 listopada 2017 roku uczestniczyliśmy w gali wręczenia nagród laureatom szkolnego konkursu Październik Miesiącem Talentów.

    Plebiscyt, organizowany co roku przez panią Katarzynę Siecińską, ma na celu promowanie uzdolnionych artystycznie uczniów IX LO. Podczas gali mogliśmy podziwiać prace plastyczne oraz interpretacji ich autorów. Obejrzeliśmy też przepiękne występy taneczne, a na koniec do czerwoności rozgrzała nas solówka na perkusji, którą wykonał maturzysta Maciej Boleski, perkusista bydgoskiego zespołu The Boogie Shoes.

     Mamy nadzieję, że już za dwa lata dołączymy do grona uczniów IX LO, którzy zaprezentują swoje talenty w kolejnej edycji konkursu.

 

Dzień Języków Obcych w IX LO w Bydgoszczy

     29 września 2017 roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w wydarzeniu organizowanym przez IX Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Zostaliśmy zaproszeni na obchody Dnia Języków Obcych – nic dziwnego, w końcu jesteśmy klasą dwujęzyczną!

    Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zarówno na temat języków obcych, jak i naszego ojczystego. Niezwykle ciekawy wykład na temat pochodzenia polszczyzny zaprezentowała pani Ewa Żukowska-Ciecierska. Usłyszeliśmy też niesamowite relacje z wyjazdów z ust uczniów, którzy mieszkali i uczyli się poza granicami naszego kraju. Prezentacje na temat swoich języków oraz państw przedstawili także uczniowie, którzy w ramach programu Rotary International przebywają w Bydgoszczy na rocznej wymianie międzynarodowej. Daliśmy nawet radę nauczyć się kilku słów w obcych językach!

djo