Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

Kilka słów o …

4 grudnia 2017 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Międzynarodowego  Dnia Osób  Niepełnosprawnych. Podczas tego dnia dzieci i młodzież mogła zapoznać się z trudnościami, z jakimi codziennie spotykają się osoby niewidome i słabo widzące.Gośćmi naszymi były osoby z Polskiego Związku Niewidomych.  Podczas części warsztatowej chętni uczniowie samodzielnie pisali swoje imię na maszynie alfabetem Braille, a następnie niektórzy chodzili z białą laską  w goglach żeby zrozumieć jak czuje się osoba niewidoma. Dowiedzieliśmy się  jak osoby niewidome rozpoznają kolory oraz banknoty. Poznaliśmy wszyscy wiele ciekawostek, które ułatwiają funkcjonowanie   w codziennym życiu osób słabo widzących i niewidomych. Mieliśmy możliwość zadawania pytań, a na koniec pani Krysia osoba niewidoma od urodzenia przeczytała fragment bajki.        Warsztaty były poprzedzone częścią artystyczną przygotowaną przez klasę 3 f. Uczniowie mieli możliwość podziwiania konkursowych prac plastycznych  „Niepełnosprawność to nie koniec świata”. Podczas apelu obejrzeliśmy wyróżniony wywiad w ramach konkursu „Mocni w niemocy” zrealizowany został przez uczniów klasy 4b.  Julianka, bohaterka wywiadu każdego dnia pokazuje, ze niepełnosprawność dotyczy tylko jej ciała, a nie ducha. Jest ona zawsze uśmiechniętą, szczęśliwą, pełną życia 9latką, która lubi tańczyć, pływać, czasami też i psoci, nie za bardzo lubi się uczyć,  chce być i jest taką samą jak inne dzieci.

Małgorzata Ziętak